Przekaż 1% naszej organizacji

Rozliczenie PIT we współpracy z Instytutem Wsparcia Organizacji Pozarządowych w ramach projektu PITax.pl dla OPP.

Parafia pw. św. Rocha, Bazylika Mniejsza, pomnik historii - Białystok

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

II Niedziela Wielkiego Postu 25.02.2024r.

1. II Niedziela Wielkiego Postu "Ad Gentes" jest Dniem Modlitwy, Postu i Solidarności z Misjonarzami pod hasłem: "W Kościele jesteśmy wspólnotą misyjną". Ofiary do puszek na ten cel.

2. Droga Krzyżowa dzieciom szkolnym we wtorki o godz.17.15. Parafialna i wszystkich wspólnot w piątki o godz. 17.00. Gorzkie Żale we środy i niedziele o godz.17.30. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.

3. W nadchodzącym tygodniu przypadają:

 • pierwszy piątek m-ca (1.03). Msze św. o NSPJ o godz. 6.30 i 18.00. Jest to także Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Niezłomnych"
 • Pierwsza sobota m-ca (2.03). Msza św. o NSNMP o godz. 6.30 i różaniec Fatimski. W tym dniu, Dzień Skupienia Akcji Katolickiej Arch. Białostockiej o godz. 13.00

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

I Niedziela Wielkiego Postu 18.02.2024r.

1. Od Środy Popielcowej do I Niedzieli Wielkiego Postu trwają Kwartalne Dni Modlitw o ducha pokuty. Na ołtarzu MB Różańcowej są skarbonki Wielkopostne. Nie przechodźmy obojętnie. Jest to czas miłosierdzia. Droga Krzyżowa dzieciom szkolnym we wtorki o godz.17.15. Parafialna i wszystkich wspólnot w piątki o godz. 17.00. Gorzkie Żale we środy i niedziele o godz.17.30. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.

2. W nadchodzącym tygodniu przypadają:

 • Dzień Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu w naszej parafii (20.02 wt.). Msze św. o godz. 6.30, 8.00 i 9.00. Po Mszy Św. o godz. 9.00. wystawienie Najświętszego Sakramentu i Adoracja. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego, a o godz. 17.30 Nieszpory Eucharystyczne i zakończenie Mszą Św. o godz. 18.00. Zapraszamy wszystkich, aby Pan Jezus nie był sam.
 • Święto Katedry św. Piotra, Apostoła (22.02 czw.). W tym dniu można uzyskać odpust zupełny pod zwykł. warunkami za nawiedzenie kościoła katedralnego i pobożne odmówienie tam "Ojcze nasz" i "Wierzę"

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

VI Niedziela Zwykła 11.02.2024r.

1. Dziś XXXII. Światowy Dzień Chorego. Zapraszamy wszystkich chorych (o ile to możliwe) na Mszę Św. o godz. 10.30. Prosimy o pomoc starszym, słabym i chorym w dotarciu do Kościoła. Taca na fundusz femontowo-budowlany Archidiecezji. Rozpoczyna się 57. Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu pod hasłem: "Trzeźwość Polską Racją Stanu. Po Mszy św. o godz. 12.00 spotkanie ucz. kl. II SP i ich rodziców oraz zostaną spalone palmy z ubiegłych lat na popiół na środę popielcową. Prosimy je przynieść. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.

2. W nadchodzącym tygodniu przypadają:

 • Środa Popielcowa (14.02). rozpoczyna Wielki Post i czas Komunii Św. Wielkanocnej. Obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post ilościowy. Poświęcenie popiołu i posypanie głów popiołem na każdej Mszy Św.: o godz. 6.30, 8.00, 9.00, 16.30 i 18.00. O godz. 17.30 Gorzkie Żale .Od Środy Popielcowej do I –szej Niedzieli Wielkiego Postu, dni modlitwy o ducha pokuty (czwartek, piątek, sobota). Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje we wszystkie piątki roku od lat 14 do końca życia. Wg. przepisów KPK, post ilościowy – obowiązuje tych, którzy ukończyli 18 rok życia, a nie rozpoczęli 60 roku. W czasie Wielkiego Postu należy powstrzymać się od zabaw tanecznych. W Kościele Powszechnym dniami i okresami pokutnymi są poszczególne piątki całego roku i czas Wielkiego Postu.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

V Niedziela Zwykła 4.02.2024r.

1. Dziś I-sza niedziela m-ca Adoracyjna, spotkanie formacyjne KŻR. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.

2. W nadchodzącym tygodniu przypadają:

 • św. Agaty Dz. M. (5.02 pon.) Poświęcenie chleba i wody ku czci św. Agaty
 • Św. Męczenników Pawła Miki i Towarzyszy (6.02 wt.)
 • Św. Scholastyki Dz. (10.02 sob.)

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

IV Niedziela Zwykła 28.01.2024r.

1. Dziś w kościele katolickim na całym świecie obchodzony jest 71. Światowy Dzień Trędowatych pod hasłem: "Bądźcie miłosierni jak Ojciec Wasz jest miłosierny" /Łk 6,36/. Wesprzyjmy modlitwą i ofiarą misjonarzy, którzy organizują leprozoria, przytułki i szpitale. Dziś także Noworoczne spotkanie Rodziny Radia Maryja w parafii pw. św. Kazimierza w Białymstoku. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 12.30

2. Trwają ferie zimowe. Pamiętajmy, że nie ma ferii od przykazań Bożych, Mszy św. i modlitwy. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego.

3. W nadchodzącym tygodniu przypadają:

 • Jutro w Kaplicy Sióstr Misjonarek święto ku czci Bł. Bolesławy Marii Lament Dz. (29.01.pon.) - założycielki zgromadzenia Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Główna uroczystość o godz. 17.00

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

III Niedziela Zwykła 21.01.2024r.

1. Dziś niedziela Słowa Bożego i Dzień Babci. Po Mszy Św. o godz. 10.30 spotkanie formacyjne Akcji Katolickiej. Po Mszy św. o godz. 12.00 spotkanie kl. III SP i ich rodziców. Jest w naszej parafii ks. bp Kazimierz Wielikosielec z Homla. Prosi o modlitwę i pomoc materialną do puszek na budowę kościoła. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego

2. W nadchodzącym tygodniu przypadają:

 • Św. Franciszka Salezego Bp (24.01 śr.)
 • Święto Nawrócenia Św. Pawła Apostoła (25.01 czw.). Zakończenie Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan.
 • Św. Tymoteusza i Tytusa Bp (26.01 pt.)
 • (dowolne) bł. Jerzego Matulewicza Bp (27.01 sob.). Jest to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

II Niedziela Zwykła 14.01.2024r.

1. Dziś po Mszy św. o godz. 12.00 spotkanie uczniów kl. II SP i ich rodziców. O godz. 15.00 Koronka do Miłosierdzia Bożego

2. W nadchodzącym tygodniu przypadają:

 • Św. Antoniego Opata (17.01 śr.)
 • Tydzień Powszechnej Modlitwy o Jedność Chrześcijan (18-25.01.2024r. pod hasłem: "Będziesz miłował Pana, swego Boga ..., a swego bliźniego jak siebie samego" /Łk 10,27/
 • Św. Józefa Sebastiana Pelczara Bp (19.01 pt.). W tym dniu dzień imienin Bp Henryka Ciereszki. Dostojnego Solenizanta polecajmy w naszych modlitwach.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

I Niedziela Zwykła

Święto Chrztu Pańskiego .7.01.2024r.

1. Dziś Święto Chrztu Pańskiego. I-sza Niedziela m-ca - Adoracyjna. Po Mszy Św. o godz. 10.30 spotkanie formacyjne Żywego Różańca. Kończy się liturgiczny okres Narodzenia Pańskiego. Żłóbek, choinki pozostaną, a kolędy śpiewać będziemy do Święta Ofiarowania Pańskiego, czyli do Matki Bożej Gromnicznej. Czy znam datę swego chrztu, czy nim żyję i wypełniam zobowiązania z niego wypływające?

Dziecięctwo Boże i braterstwo Chrystusowe są wyrazem naszej największej chrześcijańskiej godności. Każdy z nas powinien przeżyć każdego roku rocznicę chrztu świętego. W tym dniu przyjmując Komunię św., powinniśmy podziękować Bogu, za nasze narodziny dla Boga i Kościoła.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Niedziela w Oktawie Narodzenia Pańskiego

Święto Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa   31.12.2023r.

1. Dziś Święto Św. Rodziny: Jezusa, Maryi i Józefa. Patronalne Święto Sióstr Misjonarek Świętej Rodziny. Szczególnie modlimy się o świętość życia i rodzin. Życzymy, by nasze rodziny były Bogiem silne Nabożeństwo dziękczynne za łaski minionego roku po Mszy św. o godz. 18.00. Natomiast o godz. 23.00 w naszym kościele rozpocznie się Adoracja Najświętszego Sakramentu, a o godz. 24.00 przy biciu dzwonów błogosławieństwo Najświętszym Sakramentem oraz Msza Święta Noworoczna sprawowana w intencji parafian. Zapraszamy.

2. W nadchodzącym tygodniu przypadają:

 • Uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (1.01.2024 pon.). Dziś Światowy Dzień Modlitw o Pokój. W pierwszy dzień Nowego Roku można uzyskać odpust zupełny za udział w publicznym odmówieniu lub odśpiewaniu hymnu "O Stworzycielu Duchu przyjdź" i wypełnieniu wszystkich potrzebnych warunków związanych z odpustem. Msze Św. w porządku niedzielnym.

OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

IV Niedziela Adwentu 24.12.2023r.

1. Dziś IV-ta Niedziela Adwentu, i jednocześnie Wigilia Bożego Narodzenia. Nie będzie Mszy św. o godz. 18.00. Przypominamy, że Wieczerza Wigilijna w rodzinie katolickiej ma charakter religijny. Kościół proponuje, aby miała ona następujący przebieg: rodzina przygotowana duchowo gromadzi się przy stole wigilijnym na którym są: siano, biały obrus, świeca CARITAS, Pismo Św., opłatki, postne potrawy. Przy stole jedno miejsce wolne. Zaprośmy ludzi samotnych. Prowadzący wieczerzę zapala świecę ze słowami „ Światło Chrystusa”. Odpowiadamy: „Bogu niech będą dzięki”. Śpiew kolędy: „Bóg się rodzi”. Odczytujemy Ewangelię wg Św. Łukasza 2,1–20. Trzymając cząstki opłatka odmawiamy Ojcze Nasz, a następnie łamiemy się opłatkiem nawzajem składając sobie życzenia. Spożywamy wieczerzę – nie używa się alkoholu. Śpiew kolęd. Udajemy się na Pasterkę na godz. 24.00. O godz. 23.30 śpiewać będziemy kolędy. Zapraszamy. Taca z Pasterki - na Fundusz Obrony Życia.

2. Poświęcone opłatki można nabywać w sali nr 2 pod chórem oraz sianko na stół wigilijny. Hojniejsze ofiary składamy na potrzeby kościoła - trwające prace remontowe.

3. Wigilia samotnym i bezdomnym dziś o godz. 14.00 w Zespole Szkół Katolickich, ul. Kościelna

O Parafii i kościele

Parafia pw. Św. Rocha

Parafia liczy ok. 9.000 wiernych. Parafia pw. Św. Rocha w Białymstoku – rzymskokatolicka parafia położona w centrum Białegostoku, należącym do metropolii białostockiej.
Parafia została erygowana w dniu 20 maja 1925 r. przez biskupa diecezji wileńskiej Jerzego Matulewicza.

Kościół pw. Św. Rocha

Kościół pw. Św. Rocha jest jednym z najciekawszych polskich kościołów XX wieku, a znawcy coraz częściej zwracają uwagę, iż pod względem architektury jest jedną z bardziej oryginalnych budowli pierwszej połowy XX stulecia na świecie.
Wnętrze kościoła odnowiono w 1990 r., później odremontowano wieżę.

Generalny remont jest prowadzony od roku 2008,
w większości ze środków własnych parafii.

KONTAKT

Parafia pw. Św. Rocha w Białymstoku

ul. Ks. A. Abramowicza 1, 15-872 Białystok

e-mail:
swroch@bialystok.opoka.org.pl


Telefon: 85-652-10-58

Telefon do parafii:
510-993-841

---------------------------------------

Bankowe konto parafialne:
"Hojnego dawcę miłuje Bóg".
Bank PEKAO S.A. I O/Białystok
37124011541111000021494947

Kancelaria duszpasterska i metryczna czynna:
poniedz. - piątek - w godz. 900 - 1000 oraz 1600-1745
sobota - w godz. 900 - 1000
W niedzielę i święta kancelaria nieczynna

Polityka Prywatności COOKIES (LINK)